PLENDEIT
PLENDEIT
shop

Metody perforacji blach


Sporo gałęzi przemysłu korzysta z blech perforowanych. Ich główne zastosowanie ma miejsce w konstrukcji maszyn, ale bez trudu można je spotkać także w branży budowlanej, motoryzacyjnej, a nawet spożywczej. Perforacja to nic innego jak wykonanie otworów w materiale. Dlatego często proces ten nazywa się dziurowaniem. Perforacja blach może być wykonana różnymi metodami. Wybór właściwej jest zależny od rodzaju i przeznaczenia materiału. Najczęściej wykonane są z aluminium lub stali, ze względu na ich szeroki wachlarz zastosowań.
Do najczęstszych metod perforacji blach można zaliczyć:

Perforacja przez wykrawanie

Jest najczęściej wybieraną metodą dziurowania. Może być stosowana przy obróbce aluminium, stali mosiądzu, czy plastiku. Ta forma perforowania wykonywana jest z wykorzystaniem cyfrowych maszyn. Dzięki temu można uzyskać dowolny kształt otworów przy niskim koszcie procesu.

Perforacja przez wiercenie

Ta metoda najczęściej stosowana jest przy materiałach o większej grubości. Pozwala ona uzyskać gładkie ścianki w kształcie stożka, a ich średnicę i kąt nachylenia można bezproblemowo dostosować do potrzeb. Największym plusem tego procesu jest możliwość wywiercenia drobnych i gęsto rozmieszczonych otworów.

Perforacja przez frezowanie

Blachy perforowane wykonuje się metodą frezu wtedy, gdy nie można tego wykonać poprzez wiercenie lub wykrawanie. Dzięki tej formie obróbki możliwe jest wykonanie sit o wąskich szczelinach i różnych przekrojach. Blachę poddaną takiej obróbce cechuje wysoka odporność na obciążenia.

Perforacja laserowa i elektronowa

Ten sposób perforacji najczęściej wykorzystywany jest jako uzupełnienie powyższych wariantów. Pozwala on na precyzyjne wykonanie otworów o bardzo małej średnicy i gęstym rozmieszczeniu. Blachy wyperforowane w ten sposób znajdują zastosowanie głównie w oczyszczalniach ścieków. Ciekawostką jednak jest to, że można je znaleźć również w sokowirówkach. Średnica otworów, która może wynosić nawet 0,1 mm, sprawdza się w przeznaczeniu specjalistycznym.
Perforacja blach jest bardzo obszernym tematem, a jej efekty można spotkać prawie na każdym kroku. W kuchni, na rusztowaniu w samochodzie, czy na regałach. W każdym obszarze, w którym wykorzystuje się dziurawiony metal, jego zastosowanie jest inne. Otwory mogą filtrować, dawać miejsce ujścia cieczy, oddzielać mniejsze cząstki od większych jako sito, wentylować, a nawet ścierać produkty spożywcze. A na wszystko to pozwalają różne metody obróbki blachy, zapewniające jej perforację.

© Perfopol Sp. z o.o. 2021
ul. Radomska 76, 27-200 Starachowice, Polska
NIP: 664 000 08 22

tel. +48 41 274 58 08
e-mail: biuro@perfopol.pl

Projekt i wykonanie :