PLENDEIT
PLENDEIT
shop

Blacha perforowana - informacje


01. Parametry techniczne

Materiał: Stal zwykła, trudnościeralna, żaroodporna, nierdzewna, kwasoodporna, aluminium, miedź, mosiądz, brąz, tworzywa sztuczne, gumy.

Format: Grubość do 18 mm, szerokość do 2.000 mm, długość do 6.000 mm. Dla niektórych asortymentów istnieje możliwość perforacji blachy w kręgach (szerokość kręgów do 1600 mm). Dla poszczególnych rodzajów perforacji mogą istnieć ograniczenia co do grubości i szerokości blachy oraz konieczność pozostawienia nieperforowanych marginesów technologicznych.

Operacje standardowe: Prostowanie jednokrotne, cięcie na wymiar, pakowanie na paletach.

Operacje dodatkowe: Gięcie, zwijanie, przetłaczanie, trapezowanie, oprawianie w ramki, spawanie, zgrzewanie, malowanie proszkowe, wycieranie/czyszczenie z oleju itp.
prasa szeroko perforująca
prasa szeroko perforująca
prasa rzędowa
prasa rzędowa

prasa rewolwerowa

prostowanie
prostowanie
cięcie
cięcie

gięcie
zwijanie
zwijanie

oprawianie w ramki
oprawianie w ramki
spawanie, zgrzewanie
spawanie, zgrzewanie
czyszczenie ze środków smarnych
czyszczenie ze środków smarnych

02. Struktura otworu

Blacha perforowana posiada dwie strony: stronę licową (wierzchnią – od strony wejścia stempla) i technologiczną (spodnią – od strony wyjścia wstempla do perforacji).

W procesie perforacji i cięcia od strony spodniej (technologicznej) występują również zadziory, tzw. grat. Poniższa tabela przedstawia dopuszczalną wysokość gratu:
struktura otworu
1. Wielkość otworu - średnica "a"
2. Strefa cięcia
3. Strefa wyrywania
4. Lico blachy
5. Grad po cięciu
6. Grad po perforacji
7. Strona spodnia (technilogiczna)blachy perforowanej
8. Kierunek perforacji

UWAGA: Przy dekoracyjnym zastosowaniu blach sugeruje się ich układanie (montaż) wyłącznie stroną licową na zewnątrz lub w przypadku obustronnej dekoracji – ich dalszą obróbkę (malowanie proszkowe, szlifowanie, polerowanie itp.), ponieważ ze względów technologicznych nie możliwe jest zastosowanie folii ochronnej od strony technologicznej w celu zabezpieczenia strony spodniej.
Grubość blachy s [mm] Wysokość gradu [mm]
od 0,6 0,15
0,7-1,5 0,17
1,6-3,0 0,20
3,0-6,0 0,25
powyżej 6,0 0,5


Ze względów technologicznych tylko strona licowa może być zabezpieczona folią chroniącą przed porysowaniem (lub innym uszkodzeniem) powierzchni.

Do 10% perforowanej powierzchni zewnętrznej lub 10% ilości perforacji zadzory (grat) mogą być poza wysokością. Inne specjalne wymogi, w szczególności co do płyt perforowanych przeznaczonych do celów dekoracyjnych, należy uzgodnić.”

03. Opis wyrobu

Typowe arkusze są produkowane z nieperforowanymi marginesami poprzecznymi (A3; A4) i wzdłużnymi (A1; A2). Istnieje też możliwość wykonywania perforacji wg rysunków klienta oraz arkuszy z pełnym polem perforacji – po konsultacji.

Standardowo wszystkie arkusze są prostowane (walcowane) po perforacji, powierzchnia blach jest nieodtłusz- czona, chyba że uzgodniono inaczej. Dodatkowo oferu- jemy usługi dalszej obróbki wyrobu, które umożliwiają klientom zakup gotowych elementów.
marginesy

04. Początek i koniec pola perforacji

Ze względu na konstrukcję narzędzia dla otworów małych (do ok.10 mm) i perforacji o dużym prześwicie występuje brak jednego lub dwóch rzędów otworów na początku i na końcu perforacji.
brak marginesu cięcie po oczkachbrak marginesu cięcie po oczkach
pełne pole perforacji
pełne pole perforacji
brak 1 rzędu otwórów
brak 1 rzędu otwórów
brak 1 rzędu otwórów
brak 1 rzędu otwórów
brak 2 rzędu otwórów
brak 2 rzędu otwórów

05. Tolerancje i normy

Przy opisie oczek i ich układu stosuje się normę DIN 24041, która określa również tolerancje szerokości nieperforowanych krawędzi (marginesów): A1,A2,A3,A4. Wymiary nieperforowanych krawędzi (marginesów) są zależne od średnicy otworu „a” i od podziałki „t” – zależą od wymagań technicznych specyficznych dla różnych zastosowań. Wpływają na całość procesu produkcyjnego

Wymiary handlowe blach - szerokość: 1000; 1250; 1500; 2000 oraz długość: 2000; 2500; 3000…6000 wykonywane są w tolerancji /+/ bez docinania (docinanie jest opcją dodatkowo płatną uzgadnianą na etapie zamówienia). Tolerancje wymiarów opisują odpowiednie normy przedmiotowe (hutnicze) w zależności od rodzaju materiału. Rysunek do akceptacji, wysyłany przez technologa, obrazuje perforację i przybliżone marginesy, które mogą się różnić w zależności od wielkości arkusza - jeśli rysunek dotyczy arkuszy o powyższych wymiarach, blachy nie będą docinane, chyba, że uzgodniono inaczej przed złożeniem zamówienia.
Podziałka t [mm] Tolerancja marginesów [mm]
t ≤ 5 +/- 5
5 < t ≤ 20 +/- 10
t > 20 +/- t/2

06. Płaskość blach perforowanych

tolerancja płaskości

Tolerancja płaskości H [mm]
  H
Szerokość płyty W [mm] grubość g ≤ 1,00 [mm] grubość ≤ 3,00 [mm] grubość > 3,00 [mm]
W ≤ 1200 10 12 15
> 1200 ≤ 1500 12 14 18
> 1500 ≤ 2000 15 16 20

07. Płaskość blach perforowanych

W przypadku zamawiania oczek wydłużonych, prostokątnych, daszkowych lub innych oczek opisanych dwoma wymiarami, należy określić, do którego boku arkusza równoległy jest dłuższy wymiar oczka.

Ważne również jest podanie informacji dotyczącej zastosowania zamawianej blachy. Wszystkie tego typu szczegóły prosimy konsultować z naszym działem ofertowania.

Ze względów technologicznych istnieją pewne ograniczenia w perforacji blach o grubości zbliżonej do wielkości otworu, lub gdy wielkość mostka pomiędzy otworami jest mniejsza od grubości blachy. Przedstawione dane katalogowe blach perforowanych zawierają informacje tylko o rodzajach wykonywanych perforacji bez uwzględnienia grubości.

Zgodnie z DIN 24041 do produkcji płyt perforowanych, w związku z procesem perforacji używane są środki smarne. Pozostałości smarów/olejów pozostają na powierzchni. Jeżeli nie ma innych ustaleń w standardzie dostarczane są blachy nieodtłuszczone. Czyszczenie jest opcją dodatkową, która powinna być uzgodniona przed złożeniem zamówienia. Należy pamiętać również, iż po usunięciu środków smarnych, blachy w gatunkach: stal czarna, trudnościeralna czy ocynk - mogą ulec korozji.

Pakowanie: na paletach zabezpieczonych taśmami i folią.
Transport: dostawcy, odbiorcy lub poprzez firmy spedycyjne.

Dużym zainteresowaniem, zarówno w dziedzinach przemysłu jak i u indywidualnych odbiorców, cieszą się produkowane przez naszą firmę blachy perforowane. Ich szerokie zastosowanie, ciekawa forma, nieoceniona praktyczność oraz nieograniczone możliwości aranżacyjne sprawiły, że produkty te, są coraz częściej wykorzystywane jako elementy zabezpieczające, obudowy ustawionych na stałe konstrukcji lub urządzeń, a także jako płaszczyzny dekoracyjne, nadające wnętrzom nowoczesny design.

Ze względu na swoje właściwości oraz klimatyczny wygląd, blacha perforowana umieszczona może być na elewacjach budynków oraz we wnętrzach. Nadaje się do tworzenia minimalistycznych instalacji, podwieszanych sufitów czy balustrad zabezpieczających schody, a z powodu swojej trwałości i eleganckiego wyglądu, dodaje otoczeniu wyjątkowego klimatu.

Nasza firma produkuje blachy perforowane o dowolnych kształtach, wielkościach oraz różnym układzie perforacji. W ofercie można wyróżnić blachy o cylindrycznych otworach, kwadratowych - ułożonych równolegle lub w sposób przemienny, prostokątnych - prostych i przemiennych, okrągłych miseczkowych i wiele innych.

Perforacje wykonujemy na różnego rodzaju blachach, mogą to być: blachy kwasoodporne, stalowe, nierdzewne, żaroodporne oraz wykonane z aluminium, miedzi, mosiądzu czy brązu. Każdy materiał przeznaczony pod perforację jest starannie wybierany i sprawdzany pod kątem wytrzymałości, jakości oraz możliwości dokonywania na nim działań, a tworzeniem i dostosowywaniem blach perforowanych do wymogów klienta, zajmują się wykwalifikowani specjaliści z dużym doświadczeniem w pracy z tego typu materiałami.

© Perfopol Sp. z o.o. 2021
ul. Radomska 76, 27-200 Starachowice, Polska
NIP: 664 000 08 22

tel. +48 41 274 58 08
e-mail: biuro@perfopol.pl

Projekt i wykonanie :